Jaki system monitoringu do firmy?

Montaż systemu monitoringu to skuteczny sposób na zabezpieczenie domu, posesji bądź firmy przed zakusami włamywaczy. Zakup nowoczesnego systemu wizyjnego sprawdzi się w przypadku osób, które zainwestowały dużo czasu i pieniędzy w budowę domy czy wyposażenie zakładu produkcyjnego. W tym artykule wyjaśniamy jak działa system monitoringu i który z dostępnych na rynku systemów będzie najlepszym zakupem.

Jak działa monitoring

System monitoringu można spotkać także pod nazwą systemu CCTV, monitoringu wizyjnego lub telewizji przemysłowej – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa. Na podstawowy system monitoringu składa się grupa skonfigurowanych ze sobą urządzeń: kamer, rejestratorów, przewodów oraz akcesoriów. Niewielki system monitoringu wystarczający do skutecznego podglądu niewielkiego sklepu czy mieszkania możemy stworzyć już przy pomocy jednej kamery.

Monitoring przydaje się w wielu sytuacjach, dlatego nie dziwi nas powszechna obecność kamer w placówkach takich jak urzędy, szkoły, galerie handlowe, hipermarkety, a także sklepy, ulice, parki itd. Co istotne, niemal każdy współczesny system monitoringu można zespolić z urządzeniami alarmowymi. Jak to działa? Jeśli w domu lub firmie pojawi się nieproszony gość kamera to zarejestruje, a dodatkowo załączy alarm.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W przypadku systemów monitoringu będących współcześnie w obiegu możemy spotkać się z dwoma systemami: monitoringiem analogowym oraz monitoringiem sieciowym (IP). To, który system będzie odpowiedni dla naszych potrzeb zależy od rodzaju budynku, który ma podlegać nadzorowi wizyjnemu. Ważna jest nie tylko funkcja obiektu, ale także jego kształt, rozmiar, a nawet rodzaj oświetlenia. Kolejne rzeczy, które należy wziąć po uwagę to budżet, którym dysponujemy oraz nasze oczekiwania co do jakości obrazu oraz możliwości technologicznych systemu.

Monitoring analogowy i monitoring sieciowy

Na początek kilka słów na temat monitoringu analogowego. Jest to starszy typ systemu nadzoru kamer, który stał się popularny w latach 90. W sklepach funkcjonuje pod oznaczeniami HD-CVI, HD-TVI oraz AHD. Zapewnia przyzwoitą jakość obrazu z kamer i jest tańszy niż monitoring sieciowy. Jego wady to między innymi konieczność podprowadzenia dużej ilości kabli oraz ograniczone możliwości co do miejsca montażu kamer (porównując z systemem sieciowym), jednak technologia analogowa sprawdzi się jako podstawowy system zabezpieczeń w mniejszych obiektach.

Z kolei monitoring IP, choć trzeba więcej w niego zainwestować, to system na miarę XXI wieku, który wykorzystuje dobrodziejstwo sieci internetowej. W jego skład wchodzą nowoczesne kamery sieciowe, a właściciel systemu ma możliwość podglądu obrazu online oraz zdalnego sterowania urządzeniami z niemal dowolnego miejsca na ziemi. Kamery IP zapewniają doskonały obraz w jakości HD, co pozwoli bez problemu zidentyfikować twarze na podglądzie. Sam system oferuje funkcje i rozwiązania niedostępne przy technologii analogowej.

Podgląd online i zdalne sterowanie

Omawiając system monitoringu IP warto wspomnieć, że ów system korzysta z możliwości sieci internetowej (LAN oraz Ethernet), dzięki czemu możemy podglądać obraz z kamer w naszym domu czy firmie za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu. Dodatkowo w przypadku sieci Ethernet możemy podłączyć się do systemu za pomocą zwykłego kabla sieciowego. Dzięki temu po pierwsze można zamontować kamery w niestandardowych miejscach posesji, a po drugie uruchomić system w prosty sposób bez skomplikowanej konfiguracji.

Wato także dodać, że w systemach sieciowych mamy do dyspozycji mnóstwo praktycznych aplikacji internetowych i mobilnych, które wynoszą tę technologię na wyżyny nowoczesności. Takie aplikacje zapewniają łatwą i wygodną konfigurację parametrów pracy systemu, a także intuicyjną obsługę. Monitoring sieciowy to ponadto system, który umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami systemu (np. ruchem kamer obrotowych czy odtwarzaniem nagrań).

Kamery sieciowe dają obraz w jakości HD

Na koniec parę słów o kamerach wykorzystywanych w monitoringu sieciowym. Kamery IP to bardzo nowoczesne urządzenia zapewniające jakość obrazu niedostępną nawet dla najwyższych modeli kamer analogowych – jest to niekiedy aż 4Mpx. Takie parametry umożliwiają bezproblemowe rozpoznanie szczegółów twarzy osób na nagraniach i to nawet w warunkach wysokiego kontrastu oraz słabej widoczności (np. w nocy).

 

Niektóre modele kamer sieciowych wyposażono w praktyczną funkcję zaawansowanej analizy obraz, pod kątem np. przekroczenia linii, naruszenia strefy, zniknięcia obiektu, zliczenia osób, detekcji twarzy itd. Tym samym jest to bardzo profesjonalny sprzęt, który znacznie podniesie wykrywalność ewentualnych sprawców włamania czy aktu wandalizmu w naszym domu/firmie.

Monitoring to bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Warto podkreślić, że sama obecność kamer działa na potencjalnych włamywaczy odstraszająco, a zaawansowane funkcje systemów monitoringu pozwolą w razie czego na łatwą identyfikację twarzy intruzów. Jeśli zatem zainwestowałeś pieniądze w swój piękny domy czy nowoczesną firmę warto zadbać także o ich ochronę.

Niezależnie od tego czy jesteś właścicielem małego kiosku, dużego zakładu produkcyjnego czy rezydencji o wielkiej wartości warto sprawić sobie mniej lub bardziej zaawansowany system monitoringu i mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w środku i wokół obiektu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat systemów monitoringu i urządzeń odwiedź stronę www.montersi.pl i zadaj pytanie specjaliście.